Susek: Svaki prvak učiteljici daruje petla

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GLUFw_xAUGM



Paganski običaj na sremački način

SUSEK - Susek, selo od 1100 stanovnika u opštini Beočin, tvrdoglavo čuva jednu prastaru tradiciju za koju meštani tvrde da potiče još od njihovih čukundedova i da se nije menjala do danas. Ne mogu joj ništa ni televizija ni kompjuteri. Svakog 1. septembra, osim standardnih olovaka, svezaka i knjiga, đaci-prvaci iz ovog sela, nose u školu još jedan obavezan rekvizit - petla. 
Otkada je taj čudni običaj niko tačno ne zna ali se najstariji meštani sećaju da je isto bilo u vreme njihovih baka. 
Dimitrije Kovačević koji u ovoj školi radi već 38 godina seća se da je najviše petlova dobio od generacije 1969. -23 komada. Od njih učitelj pravi paprikaš i ceo kolektiv se časti...
Poput starih paganskih vračeva, mlade mame i danas podnose na žrtvu najlepšeg petla iz svog dvorišta za početak uspešne karijere svojih prvaka.
U slovenskoj tradiciji petao je životinja posvećena Bogu Svetovidu, to jest simboliše sunce i  novi početak.
Roditelji se nadaju se da će, kao i petlovi, njihova deca biti borbena i pričljiva, da će biti gospodari u dvorištu  i naravno, da će kao i petlovi ustajati rano da stignu na vreme na čas.
Jedanaest veličanstvenih petlova, ove godine, dobila je učiteljica Valerija Kojadinović iz Petrovaradina od svojih prvaka. A nekada, bilo ih je i tri puta više.Tada je škola "Jovan Popović" koju pohađaju đaci iz pet okolnih mesta imala 420 učenika, sada ih je oko 240. 
I Susek deli sudbinu Vojvođanskih sela koja izumiru i stare. U susednom Grabovu ove godine nema nijednog prvaka, a u Svilošu je samo jedan. Izgleda da petao, između ostalog, simbol muškosti i plodnosti, nije slučajno tu i da sve ovo nije samo naivni folklor.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Stare reci i zaboravljeni izrazi

ЉУБАВНЕ НАРОДНЕ ЛИРСКЕ ПЕСМЕ

Dizanje ili ispijanje u slavu