Uskrs i običaji Lužičkih Srba
Lužički Srbi spremno čekaju Uskrs: Ručno oslikana uskršnja jaja teraju zle duhove
M.K. | 19. 03. 2013.
Uskrs je naročito važan događaj za Lužičke Srbe, manjinski slovenski narod u istočnoj Nemačkoj, koji ga obeležava tradicionalnim oslikavanjem jaja.
Običaji Lužičkih Srba ne razlikuju se mnogo od običaja drugih slovenskih naroda i potiču iz 17. veka
Zahvaljujući spretnom talentu negovanom generacijama i tehnikom starom vekovima, Lužički Srbi sada privode kraju pripreme za ovogodišnji Uskrs.
Minuciozno ukrašavanje uskršnjih jaja u Lužici: Svaki motiv i simbol ima dublje značenje
Jaja – simbol plodnosti – imaju precizne šare za koje se veruje da čuvaju domove od zlih duhova i nesreće.
Deca u tradicionalnim nošnjama na pripremama za proslavu Uskrsa u Lužici
Nekada su ih kotrljali po poljima kako bi zemlja bila plodnija i dala bogatu žetvu.
Lužički Srbi imaju bogato kulturno nasledstvo a ova složena tehnika oslikavanja se koristi od 17. veka i prenosi s kolena na koleno.
To zahteva koncentraciju i mirne prste kako bi se precizno naslikao svaki detalj.
Svaki motiv i simbol ima dublje značenje. Krug predstavlja sunce, trougao je simbol vučjih zuba koji se koriste da oteraju zlo ili veze između oca, majke i deteta.
Svaki motiv i simbol ima dublje značenje. Krug predstavlja sunce, trougao je simbol vučjih zuba koji se koriste da oteraju zlo ili veze između oca, majke i deteta.
Lužički Srbi Srbe s Balkana zovu Južni Srbi
Lužički Srbi poznati i kao Severni Srbi ili Lužičani, su stari zapadnoslovenski narod, koji živi u istočnom delu Nemačke, u nemačkim pokrajinama Saksonija i Brandenburg, u kraju koji je poznat kao Lužica.
Govore dva slična jezika: gornjolužičkosrpski (pod uticajem češkog jezika) i donjolužičkosrpski (pod uticajem poljskog jezika). Oba jezika spadaju u slovensku grupu indoevropske porodice jezika. Lužičkih Srba ukupno ima oko 60.000, a po veroispovesti su većinom protestanti, a manjim delom katolici.
Kulturno središte Gornje Lužice je Budišin (nem. Bautzen - Baucen), a Donje Lužice Kočebuz (nem. Cottbus - Kotpus). U administrativnom smislu, Gornja Lužica je danas deo nemačke pokrajine Saksonije, dok je Donja Lužica deo pokrajine Brandenburg.
Lužički Srbi sebe nazivaju Srbima: Serbja, Serb, Serbowka, dok Srbe sa Balkana nazivaju Južnim Srbima: Južni Serbja.
|
Коментари