Aлконост, Сирин, Гамајун




Алконост је легендарно биће из словенске митологије, претежно заступљено у руском фолклору, које станује у ирију (рај ). Представљено је као птица са главом и грудима жене, има предиван очаравајући глас и преноси поруке са онога свијета. Легенда каже да зими полаже јаја на обали мора, а затим их спушта у дубине. За то вријеме море је мирно али након седам дана када се јаја излегну почиње бура и олуја. Самим тим Алконосту се приписује и утицај на временске прилике. Име је настало као искривљени облик од имена Алкиона, по Еоловој кћери из грчке митологије. За разлику од Сири на не чини зло и није опасна по људе.


Сирин је митолошко биће из источнословенског фолклора, са главом и грудима жене, а тијелом птице. Исто као Алконост живи у околини ирија (рај ). На глави обично носи круну или ореол, некада је нага, а некада има тамно перје без сјаја. Може се појавити и као права птица (обично сова ), за разлику од Алконоста пјева веселе пјесме. Вјерује се да су ријетки они који могу чути или видјети ово биће али они којима то успије обично изгубе разум и очарани њеним гласом прате је све до своје смрти. Тада би покушали да се спасу топовском паљбом, звоњавом звона или да је на неки други начин преплаше да оде. Због тога иако није зла већ равнодушна према људима може им нашкодити. Постоји тумачење да је овај мит настао директно од грчких сирена, а друго опет да су у ствари рајске птице Алконост, Сирин и Гамајун у ствари хришћанизоване виле русалке. 



Гамајун је легендарна пророчица источнословенског фолклора, замишљена као велика птица, предивног гласа, са главом и лицем лијепе жене која станује на острву у близини ирија (раја ). Гласница је бога Велеса, пјевањем преноси божанске поруке и прориче будућност за оне који могу да је чују. Зна све о стварању неба и земље, богова, хероја и људи, чудовишта, животиња и птица. Када лети са истока доноси жестоку и смртоносну олују.
Из Википедије, слободне енциклопедије

Коментари

Популарни постови са овог блога

Stare reci i zaboravljeni izrazi

ЉУБАВНЕ НАРОДНЕ ЛИРСКЕ ПЕСМЕ