Biljani petak
Biljani petak
Meštani sela Mihajlovac, 18 godina od obnavljanja običaja branja lekovitog bilja za meleme i bajanje, svake godine idu u šumu i polja nadomak sela. Taj praznik je poznat kao Biljani petak, i uvek pada u petak pred Đurđevdan, prenosi Beta. Običaji nalažu da se na branje pođe već oko ponoći jer u polje mora da se stigne pre no što sunce izgreje. Devojke iz polja donose i cveće sa žilama da ga zasade, a ostalo cveće stave pod strehu na istočnoj strani da stoji do Đurđevdana.
Na Đurđevdan ga iseckaju, pomešaju sa ostalim đurđevskim cvećem i daju stoci da bude zdrava. Starije žene, koje se bave bajanjem, rado idu u polje po trave za Biljani petak, jer veruju da bilje ubrano tog dana ima izraženiju lekovitu i magijsku moć. Beru strašnik, kopitnjak, glogove grančice i jalovi kukurek. Glogove grančice se beru da ukućani budu zdravi i dugovečni, a kukurek da im vazda petao pred kućom peva, odnosno da se porodica ne zatre.
- Bosiljak se među Srbima proširio kao biljka vezana za hrišćanske obrede i običaje i simbolizuje hrišćansku predanost, skromnost, odanost i čistotu duše. U kasnijem periodu on postaje i simbol ljubavi - kaže profesor Žikić, dodajući da su ova imena danas neopravdano zapostavljena od novijih srpskih generacija. U srpskom narodu bosiljak je svetinja, jer se smatra da ima božansko poreklo i da ga Bogorodica voli i često miriše. Bosiljkom se kite ikone, sveti vodica, a posvećena su mu i dva dana u godini - Maikivije i Krstovdan. Veruje se da je samonikli bosiljak nađen na Hristovom grobu baš na Maikijev dan. Sa druge strane, Srbi sa Korduna stavljaju pokojnika u sobu okićenu ćilimima, kopertama, peškirima i bosiljkom koji treba da dušu čovekovu poveže sa dušama predaka. Postoji i niz verovanja da bosiljak štiti protiv uroka i nesreće, kao i da poboljšava plodnost i napredak. Čaj od bosiljka pomaže kod upale želuca i grčeva. Sve su to razlozi zašto su Srbi ova imena prihvatili i zašto su bila naročito rasprostranjena sve do Drugog svetskog rata. Po melodičnosti i lepoti cveta među Srbima je naročito omiljeno ime Ljilja kao i Ljiljana. Naziv "ljiljan" je latinskog porekla, a Srbi ovaj cvet zovu Krin. ("Tamo daleko, gde cveta beli krin", stihovi su iz poznate nacionalne pesme "Tamo daleko"). Naziv krin je balkanski grecizam. A u narodu se raširio preko Jevanđelja. Inače, ljiljan je višegodišnja ukrasna biljka sa lukovicom i duguljastim listovima visoka oko 80 santimetara. Cveta u maju i junu i ima veoma mirišljave cvetove. Poreklom je sa Mediterana. U narodu se još zove i Bogorodični cvet, jer je arhanđel Gavrilo držao cvet ljiljana u ruci kada je devici Mariji najavio da će začeti Hrista. Narod veruje i da je dobro obesiti koren krina na grane rodnog drveta kako ne bi padao rod sa njega. LJiljan se po baštama sadi na Cveti, a bere na Biljani petak zajedno sa ostalim biljem. Čaj od korena ljiljana pije se za lečenje bubrežnih bolesti, a latice raskvašene u rakiji koriste se sa mazanje rana na koži i opekotina. Pored Ljilje i Ljiljane, postoje još i imena Krimka, Krina, Krinka...
Коментари