Seljački hleb

Seljački hleb - Country bread

Domaći hleb je uvek dobra opcija jer je izuzetno ukusan, ne sadrži razne aditive, veštačke boje i kojekakvu "hemiju", svež je i po nekoliko dana. Rutinska, svakodnevna kupovina hleba teško da može da dočara tu milinu koja te obuzme kada iz rerne izvadiš mirisan, rumeni hleb... Ovaj tradicionalni postupak pravljenja hleba, koji podrazumeva sporo kišeljenje testa, potpuno je suprotan industrijskoj proizvodnji hleba koji kupujemo u prodavnicama. 


Prvo treba napraviti "maju" - pojedini postupci traju i po nekoliko dana, a ovo je malo kraća verzija. Staviti 5g svežeg kvasca u 135ml hladne vode i promešati da se kvasac rastvori. Ukoliko se koristi suvi kvasac, potrebno je prepoloviti količinu kvasca. U posebnoj posudi izmešati 100g kvalitetnog belog brašna (oštro ili meko) sa 100g ražanog brašna. Rastopljen kvasac izručiti u brašno i umesiti u gustu, tvrđu masu. Posudu pokriti vlažnom krpom i ostaviti da se fermentacija odvija na sobnoj temperaturi, najmanje 6 sati, a najduže 18 sati (najbolje je ostaviti preko noći). Aktivnost kvasca je optimalna na 20-40°C, na višoj temperaturi 45-50°C kvasac se uništi, na niskoj temperaturi 4°C kvasac nije aktivan. Korišćenje "maje" u procesu mešenja daje hlebu kompleksan, po malo kiselkast ukus.

Kada je "maja" fermentisala (najmanje 6, a najviše 18 sati), preručiti je u veću vanglu za mešenje, dodati 680ml mlake vode, 22g svežeg kvasca (ili 11g suvog kvasca) i varjačom promešati da se sve rastvori i ujednači. Odmeriti suve sastojke: 940g belog mekog brašna, 130g ražanog brašna i 15g soli. U tečne sastojke dodati ražano brašno, so i oko 2/3 odmerenog belog brašna. Rukom zamesiti glatko testo koje se odvaja od zidova posude, ali ne treba da bude suviše tvrdo. Da biste podesili teksturu testa, a da ne preterate sa brašnom (biće mnogo tvrdo), u više navrata dodajte preostalu 1/3 odmerenog belog brašna. Ako procenite u jednom trenutku da testo ima dobru strukturu (glatko, elastično, odvaja se od ruku i zidova posude), a niste dodali svu odmerenu količinu belog brašna - ne morate ni dodati sve. Napraviti loptu od testa, pokriti vanglu samolepljivom folijom ili vlažnom krpom, ostaviti da naraste na sobnoj temperaturi dok se ne udvostruči zapremina.  

Za pečenje pripermiti veći četvrtasti pleh, u koji mogu istovremeno da stanu dva hleba prečnika 15-20cm. Pripremiti dva papira za pečenje veličine pleha. Kada testo naraste, prebaciti ga na radnu površinu koja je posuta sa malo brašna i podeliti na četiri jednaka dela. Ako hoćete veće hlebove, onda podelite testo na dva dela. Svaki komad oblikovati kao loptu, tako što testo lagano razvučete, pa preklopite jedan deo, pritisnete korenom šake i tako u krug. Oblikovane lopte odložiti na papir za pečenje tako da strana gde se vide spojevi bude dole, a glatka strana odozgo. Lopte pokriti samolepljivom folijom i ostaviti da ponovo narasta 1-1.5h. Inače, testo može da se oblikuje kao lopta ili vekna, manja ili veća... po želji.

Dok hleb narasta, uključiti rernu na maksimum (to je najčešće 250-300°C). Ako Vam je na raspolaganju peć na drva - još bolje!!! Staviti prazan pleh na srednju poziciju u rerni da se i on zagreje, jer je najbolje hleb staviti na vreo pleh. Manji pleh staviti na dno rerne da se i on zagreje. Kada su vekne hleba narasle posuti ih brašnom. Oštrim nožem i brzim potezima, plitko zaseći vekne odozgo na par mesta (u obliku romba, 2-3 paralelne crte...) da bi hleb imao lepu šaru. Pomoću papira za pečenje brzo prebaciti pripremljeno testo u zagrejan pleh, onaj u srednjem delu rerne. U pleh koji je ne dnu rerne dodati 50ml vode. Ova voda će brzo ispariti, a para će uticati na to da se formira fina korica. U zavisnosti od veličine pleha i formiranih hlebova, mogu da se peku sva četiri istovremeno, po dve vekne u svakoj turi ili svaka pojedinačno. Nakon 15 minuta, smanjiti temperaturu na oko 220°C i peći još 10-15 minuta, ili dok hleb ne dobije lepu braon koricu, a sredina bude pečena. Ostaviti hleb da se lepo ohladi.

Sastojci: za "maju" - 5g svežeg kvasca, 135ml hladne vode, 100g oštrog ili mekog brašna, 100g ražanog brašna; za hlebno testo - 680ml vode, 940g belog brašna najboljeg kvaliteta i još malo brašna za posipanje, 130g ražanog brašna, 15g soli, 22g svežeg kvasca.
izvor 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Stare reci i zaboravljeni izrazi

ЉУБАВНЕ НАРОДНЕ ЛИРСКЕ ПЕСМЕ

Dizanje ili ispijanje u slavu