Пређи на главни садржај

Pokojnike u Homolju sahranjuju u dvorištima

NEĆE NA GROBLJE: Pokojnike u Homolju sahranjuju u dvorištima 

Iako je sahranjivanje mrtvih van groblja zabranjeno Zakonom o sahranjivanju i grobljima, u nekim selima Homolja i dalje svoje najmilije pokopavaju ispred kućnog praga. Dvorišna groblja postoje u oko 20 homoljskih sela

U pojedinim selima Homolja još uvek postoji običaj da se pokojnici, umesto na groblju, sahranjuju u sopstvenom dvorištu. Iako je tako nešto zabranjeno Zakonom o sahranjivanju i grobljima, ovakvu praksu nadležni i dalje tolerišu.
Dvorišna groblja postoje u oko 20 homoljskih sela, najviše u opštinama Petrovac na Mlavi, Kučevo i Žagubica. U osnovi ovog običaja je paganski kult mrtvih, tradicionalno verovanje da pokojnik čuva kuću i svoje ukućane od zlih duhova. Osim toga, razlog za sahranjivanje u dvorištu često je i taj što porodica preminulog nalazi utehu u tome što on počiva u njihovoj blizini.
- Prema Zakonu o sahranjivanju i grobljima, ukop pokojnika može se vršiti samo na grobljima. Ukoliko se neko ogluši o ovu odredbu i ukop obavi van groblja, preti mu novčana kazna od 1.000 do 50.000 dinara. Međutim, koliko je nama poznato, ovakva kazna do sada nije izrečena ni u jednoj opštini Braničevskog okruga – kažu u Gradskoj upravi Požarevac.

Na njemu je 
prvi sahranjen Miloš Žuržević, solunski ratnik, a potom i njegova supruga Sida. Tu su i grobovi njihove ćerke Natalije i zeta Vasilija, koga su Nemci streljali 1941. godine, na brdu Čačalica u Požarevcu. U ostalim grobovima sahranjeni su njihovi potomci, ali i zetovi, snahe i prijatelji. Dva groba pripadaju majci i ćerki iz sela Melnica, koje su kod Bogdanovića radile kao posluga i sa njima ostale do kraja života.Najveće privatno groblje u Homolju postoji u selu Ranovac, najvećem selu petrovačke opštine, koje u prečniku ima čak 40 kilometara. Osim po veličini, ovo selo specifično je i po tome što nema jedno, već čak sedam groblja. I pored toga, na imanju porodice Bogdanović počiva čak 15 članova uže i šire familije.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Stare reci i zaboravljeni izrazi

ЉУБАВНЕ НАРОДНЕ ЛИРСКЕ ПЕСМЕ

Dizanje ili ispijanje u slavu